Strona główna PORADY KULINARNE Poradnik domowej fotografii

Poradnik domowej fotografii

przez Aleksandra Od Kuchni

Pewnie zastanawialiście się nie jeden raz, jak blogerzy kulinarni wykonują swoją pracę. Jak powstają zdjęcia, czym są oświetlane? W tym wpisie rozwieje Wasze wszystkie wątpliwości i postaram się pokazać fotografię kulinarną od kuchni 🙂

PORADNIK DOMOWEJ FOTOGRAFII

Pewnie każdemu kojarzy się to z nie lada wyczynem. Ale żeby mieć piękne tło i świetne zdjęcia nie potrzebujemy mieć wielkiego studia fotograficznego. Spokojnie możemy to zrobić w domu. Jak zaczynałam przygodę z fotografią kulinarną sama byłam w szoku wykonania zdjęć, które widziałam u innych. Tymbardziej, że były zrobione w warunkach domowych. Przekonałam się, że mogę zrobić podobne zdjęcia, jeżeli tylko będę miała na to pomysł. I tak postanowiłam zrobić sama tło do fotografii. Teraz dodatkowo mam możliwość wykonania lepszych zdjęć, lepiej oświetlonych dzięki marce Quadralite, której sprzęt mogłam przetestować.

Dobra zaczynamy!

Co mamy fotografować?

Oczywiście wszystkie desery i dania, które wykonamy. Wiadomo czasem trudno jest zrobić zdjęcia potrawie, która nie wygląda apetycznie. Ale wtedy trzeba uruchomić wyobraźnię i przystroić danie, albo tak ułożyć na talerzu z różnymi dodatkami, aby wyglądało apetycznie.

Tło do fotografii, na czym robić zdjęcia?

Gdy zaczynamy przygodę z fotografią kulinarną wystarczy płaska powierzchnia o jednolitym kolorze np. biały stół. Jeżeli chcemy urozmaicić plan zdjęciowy możemy fotografować na drewnianym stole, który ma bardzo ciekawą strukturę i pięknie wygląda na zdjęciach. U mnie gdy zaczynałam, był to zwyczajny biały stół. Natomiast co zrobić z tłem? Możemy zostawić je bez zmian, jednak tło może nam popsuć całe zdjęcie. Ja robiłam konstrukcję ze skrzynki, którą przykrywałam jakąś tkaniną. Aż w końcu oglądając w internecie poradniki postanowiłam sama zrobić 3 rodzaje tła strukturalnego do fotografii kulinarnej. Najlepiej wykonywać zdjęcia w formie portretu, szczególnie gdy ustawiamy aparat na wprost obiektu który fotografujemy. Poniżej przedstawiam Wam dwa zdjęcia:

  1. zwykłe zrobione bez dodatkowych motywów

  2. portretowe

zwykle zdjecie

zdjecie portret

 

Jak możecie zauważyć, na zdjęciu wykonanym jako portret tło z tyłu jest lekko rozmazane, dzięki czemu obiekt który fotografujemy znajduje się w samym centrum i od razu przykuwa wzrok.

Oświetlenie

Poniżej przedstawiam Wam 4 zdjęcia. Każde oświetlone z innej strony.

  1. z lewej strony

  2. z prawej strony

  3. z przodu

  4. z dołu

oswietlenie lewa strona

oswietlenie prawa strona

oswietlenie przód

oswietlenie dol

Jak widzicie sami, zdjęcie wykonane z oświetleniem z przodu prezentuje się najlepiej. Jednak te oświetlone z prawej strony pod dobrym kątem nie wygląda źle. W porównaniu z innymi oświetlonymi inaczej. Większość z Was oświetla dania z boku. Stawiacie lampę z jednej strony i robicie zdjęcie. To błąd, ponieważ takie zdjęcia o wiele gorzej się prezentują, a obiekt który ma być w centrum wygląda jakby był ścięty przez światło. Na początku przygody z fotografią możecie wykorzystywać tylko światło dzienne. Jednak jest to trudna praca szczególnie, gdy mamy brzydką pogodę, a zdjęcia musimy wykonać już. O wiele gorzej wykonuje się zdjęcia po zmierzchu, zwłaszcza gdy nie posiadamy odpowiedniego oświetlenia. Wiele razy zdarzało mi się ustawiać plan zdjęciowy przy oknie i czekać, aż wyjdzie słońce 🙂

Światło błyskowe, a światło stałe

Jak można wszędzie się dowiedzieć, światło błyskowe jest mocniejsze od światła stałego. Światło błyskowe ma krótki czas wyładowania. Migawka otwiera się przy wykonaniu zdjęcia i oświetla jedną klatkę zdjęciową. W przeciwieństwie do światła stałego, którym oświetlamy non stop. Dzięki zastosowaniu światła stałego mogę ustawić danie idealnie pod światło tak jak chcę. Nie muszę robić dużej ilości zdjęć, aby wybrać te najlepsze. Wystarczy kilka ujęć. Gdy mam konkretny pomysł jak oświetlić plan zdjęciowy włączam światło stałe i z nim pracuję. Ustawiam wszystkie parametry typu temperatura i barwa światła i spokojnie mogę pracować. Pomimo, że światło stałe ma u większości złą opinię, ja wolę nim oświetlać. Lepiej mi się z nim pracuje. Lampy stałe mają teraz lepsze parametry, a temperatura i barwa jest do regulacji.

Oświetlania w ciągu dnia i po zmierzchu

Oświetlanie w dzień jest o wiele łatwiejsze, ponieważ dodatkowo możemy wykorzystywać światło dzienne. Przez co barwa zdjęcia znacznie się różni od tego wykonanego po zmierzchu. Wtedy do oświetlenia używamy tylko światła sztucznego. Aby uzyskać oczekiwany efekt musimy trochę pobawić się parametrami panelu, którym oświetlamy. Poniżej przedstawiam Wam dwa zdjęcia:

  1. oświetlane w dzień

  2. oświetlane w nocy

oswietlenie dzien

oswietlenie noc

Wiadomo, że zdjęcie wykonane w ciągu dnia przy dodatkowej pomocy światła sztucznego prezentuje się lepiej. Osobiście wolę pracować w ciągu dnia ze światłem dziennym. Jednak wiadomo, nie zawsze czas nam na to pozwala i musimy pracować w nocy. Wtedy praca zajmuje mi więcej czasu.

Jakie lampy wybrać?

Ja polecam Wam lampy stałe, które mają pozbawione migotania światło, a temperaturę i barwę można regulować samemu. I tutaj z pomocą przychodzi (panel MiLED Bi-Color 180) marki Quadralite, którego miałam okazję przetestować i jestem bardzo zadowolona z efektów jakie uzyskałam przy pomocy tego panelu oświetleniowego. Dodatkowo, aby lampa miała podstawę wybrałam ( statyw AIR 260cm), na którym umieściłam lampę. Taki zestaw od powyższej marki idealnie nada się do domowej fotografii dla początkujących.

Modyfikatory zmieniające kąt światła

Są bardzo przydatne podczas fotografii. Nadają światłu określony kierunek lub zmieniają kąt padania światła. Dwa najbardziej popularne modyfikatory światła to parasolki lub softboxy. Są to już rekwizyty dla bardziej zaawansowanych fotografów. Jeżeli takich potrzebujecie, również odeślę Was na stronę Quadralite, gdzie możecie je znaleźć. Jednak przy fotografii kulinarnej takie modyfikatory zabierają dużo światła. Dlatego ja do wykonywania zdjęć nie używam żadnych modyfikatorów światła. Plan musi być dobrze oświetlony, ale też być wyraźny, To co mamy w centrum powinno być bardzo wyraźne, zaś tło może być lekko rozmyte.

Fotografia kulinarna szczególnie w warunkach domowych wymaga poświęcenia naszego czasu. Musimy dokładnie przemyśleć co ma być w centrum zdjęcia, a co ma być tłem. Nie ma nic gorszego niż źle oświetlone zdjęcie. Cały plan zdjęciowy powinien być dokładnie oświetlony. Cała kompozycja fotografii musi ze sobą grać. Gdy robimy chlebek bananowy nie postawimy w tle truskawek, które nie mają nic wspólnego z potrawą, którą wykonaliśmy. Wykorzystamy składniki, których używaliśmy do wykonania dania. Moją propozycją w tym wypadku były by banany, które umieścimy w tle. Jeżeli dodaliśmy do niego czekolady, możemy też gdzie niegdzie dodać pokruszonej czekolady na blat i od razu kompozycja staje się ładniejsza.

Poniżej przedstawiam Wam sprzęt, którego użyłam do wykonania tego poradnika wraz z opisem.

Panel MiLED Bi-Color 180

(opis ze strony sklepu)

panel MiLED przod

panel MiLED tyl

Panel MiLED Bi-color 180 został zaprojektowany specjalnie do zastosowań mobilnych. MiLED 180 waży zaledwie 195 g i łatwo mieści się w kieszeni. Panel jest w stanie generować wysokiej jakości, pozbawione migotania światło (Ra> 96), a jego temperaturę barwową można regulować w zakresie od 3200 K do 5600 K.

Urządzenie zasilane jest z wbudowanej baterii litowo-jonowej (3,85V/4040mAh), która wystarczy na ponad godzinę ciągłej pracy. W sytuacji awaryjnej MiLED 180 może być wykorzystywany jako power bank dzięki zintegrowanemu portowi USB-C. Ładowanie akumulatora może się odbywać bezpośrednio z komputera lub za pomocą ładowarki do telefonu komórkowego. Obudowa wykonana jest z aluminium, co gwarantuje niewielką wagę i wysoką trwałość. Trzy punkty mocowania 1/4 ”znajdują się po bokach, aby dało się łatwo i szybko przymocować panel do różnych stojaków i uchwytów.

Statyw AIR 260 cm

(opis ze strony sklepu)

statyw air260

panel statyw

Quadralite Air 260 to statyw studyjny, który zbudowany jest z trzech sekcji blokowanych zaciskami. Jego cechą charakterystyczną jest zastosowanie powietrznego amortyzatora, dzięki któremu obniżanie lampy odbywa się płynnie i bez gwałtownych szarpnięć. Po rozłożeniu osiąga maksymalną wysokość 260cm.

Może być używany z każdą lampą studyjną, która posiada standardowe mocowanie. W komplecie dostarczany jest trzpień zaopatrzony w dwa rodzaje gwintów mocujących: ¼ i 3/8 cala, dzięki czemu może być wykorzystywany z szeroką gamą akcesoriów studyjnych oraz uchwytami do lamp reporterskich.
Quadralite AIR 260 może być z powodzeniem stosowany jako podpora dla lamp z zamocowanymi modyfikatorami światła małej i średniej wielkości.

You may also like

Zostaw Komentarz