Rogale marcińskie tradycyjnie przygotowuje się w Poznaniu i częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, które przypada na 11 listopada. Przepis na rogale marcińskie jest troszkę wymagający. Ciasto należy zrobić dzień wcześniej. Jest to połączenie ciasta drożdżowego z francuskim. Myślę, że ich smak zostanie z Wami na zawsze.
Warto spróbować!
Na 15 sztuk: CIASTO: MASA MAKOWA: ROZCZYN: ze składników powyżej LUKIER: ROZCZYN: W małym garnuszku podgrzewamy mleko, tak aby było ciepłe. Do drugiego garnuszka rozkruszamy drożdże i zasypujemy cukrem. Zalewamy to letnim mlekiem. Ważne żeby nie było gorące bo drożdże nie wyrosną. Mieszamy, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Dodajemy mąkę i mieszamy do połączenia. Tak przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 35 minut do wyrośnięcia. CIASTO: Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy wyrośnięte drożdże. Mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki i trochę wyrabiamy. Na koniec dodajemy 25g rozpuszczonego masła i wyrabiamy kilkanaście minut ręką lub mikserem z hakiem, około 15 minut. Ciasto musi być elastyczne i gładkie. Ciasto formujemy w kulę, owijamy folią i wkładamy do lodówki na godzinę. Po tym czasie ciasto przekładamy na opruszoną mąką stolnicę i rozwałkowujemy na placek o grubości 0,5 cm. Ciasto z wierzchu smarujemy rozpuszczonym masłem (200g). Następnie składamy ciasto. 1/3 ciasta składamy do środka, i przykrywamy pozostałym ciastem z dołu, aby swtorzyła się zakładka z ciasta. Sklejamy brzegi ciasta i ponownie rozwałkowujemy używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Składamy ponownie na trzy części i wkładamy do lodówki na 30 minut. Cały proces powtarzamy jeszcze trzy razy. Gotowe ciasto owijamy folią i wkładamy do lodówki na całą noc. Gdy chcemy użyć ciasta należy je wyjąć z lodówki 30 minut przed MASA MAKOWA: Mak i orzechy należy sparzyć gorącą wodą. Po 20 minutach odsączyć z wody i zmielić w maszynce razem z migdałami. Masę marcepanową zmiksować z cukrem pudrem. Dodać do niej zmielony mak, posiekaną kandyzowaną skórkę z pomarańczy i śmietanę 18%. Całość dokładnie wymieszać. Ciasto rozwałkować i podzielić na 15 trójkątów. Nadzienie rozsmarowujemy po całej długości ciasta. Zwijamy zaczynając od szerszego boku. Powstaje nam rogalik. Rogaliki układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia i przykrywamy ściereczką. Odkładamy na 45 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie rogaliki smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25-35 minut na złoty kolor. Jeszcze ciepłe polać lukrem i udekorować orzechami. I gotowe! SMACZNEGO :))))))) PS. Ja oczywiście na ostatnią chwilę nie znalazłam białego maku, więc użyłam ciemnego.
Rogale Marcińskie
praaszczi
Rogale marcińskie tradycyjnie przygotowuje się w Poznaniu i częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, które przypada na 11 listopada. Przepis na rogale marcińskie jest troszkę wymagający. Ciasto należy zrobić…
Ciasteczka
ROGALE MARCIŃSKIE
European
Wydrukuj
Składniki
Przygotowanie
Notatki
